Historie

Kovárna v Kvíčovicích nabízí výjimečný pohled na kompletně vybavenou dílnu kováře z období 1. republiky. Současnou podobu jí vtiskl po svém návratu z italské fronty mladý kovář Ondřej Brož, vyučený řemeslu u svého otce a děda v sousední vsi Štichov. Kovárna byla postupně doplněna na svoji dobu pokrokovými stroji – soustruhem švýcarské zbrojovky Oerlikon a pérovým bucharem vlastní výroby poháněným motorem se značkou Baťových závodů. Nejen tato zařízení jsou hnána soustavou plochých řemenů z motorů umístěných u stropu kovárny. V době protektorátu byl zakoupen svářecí agregát firmy Neděla z Prahy. Posledním pořízeným strojem před kolektivizací byla sloupová vrtačka pořízená v roce 1948. Další vybavení kovárny z uvedeného období je frézka s vodorovným vřetenem, dvoukotoučová bruska, strojní pila na kov, pákové i strojní nůžky a brus na nožní pohon. Inventář kovárny tvoří přes 70 kusů kladiv a kovářského nářadí. Jedno z kladiv je ukováno z americké pumy a připomíná bombardování Holýšova z roku 1945. Dále 40 kusů kleští spolu s dalším rozličným nářadím užívaným již v 19. století. V podkroví kovárny je umístěn klínový kovářský měch. Unikátem zdejší kovárny je umístění kovadliny v ocelolitinové střílně pocházející z československého opevnění z let 1937-1938.

Ondrej s manzelkou a syny - konec 20.let

Po válce živnost přebírá od svého otce Ondřeje syn Jiří, mající již za sebou  totální nasazení v německých Brémách, kde mu znalost kovářského řemesla pomohla přečkat složité období. Pohroma pro kovárnu přišla v 50. letech, kdy byla většina zařízení znárodněna. Po období nekvalifikované práce v cihelně se Jiří opět ujal svého řemesla v JZD Kvíčovice. Tam pracoval na „svých“ strojích a staral se o ně až do roku 1991, kdy byly rodině v restituci vráceny a opět usazeny na svá původní místa. Veškeré zařízení kovárny je stále plně funkční. Součástí zdejší živnosti bylo též podkovářství, kde se koně ze širokého okolí kovali až do 90. let minulého století.

Další technickou zajímavostí zdejší usedlosti je domácky vyrobený první traktor v Kvíčovicích. Stroj dřevěné konstrukce s benzínovým motorem Robot obutý v pneumatikách US Royal si dokonce vysloužil vlastní kuplet.

V současné době se o pokračování kovářské a podkovářské tradice v kvíčovické kovárně a též kulturní dění v ní stará vnuk Jiří Brož.